SUV a PZP

SUV a PZP

Aktuálnym módnym trendom v automobilovom priemysle sú „tereňáky“ SUV (Sport Utility Vehicle). V slovenskom preklade športové úžitkové vozidlo. SUV sa rozmohli ako huby po daždi. Aký je zmysel týchto áut? Filozofia SUV je kombinovať terénne vlastnosti pre jazdu mimo spevnenej cesty a úžitkovosť bežného auta, to znamená ľahká ovládateľnosť, prístupný batožinový priestor atď. Nie vždy sa to však podarí skĺbiť. Problém vo väčšine SUV je ten, že v teréne sú viacmenej nepoužiteľné. Hlavne ak sa jedná iba o AWD náhon čiže náhon prednej nápravy.

To však dnešným nenáročným zákazníkom nevadí. Väčšina z nich zíde zo spevnenej asfaltovej cesty len málokedy alebo vôbec. Mnoho ľudí si namýšľa, že na cestu k ich chatke treba „offroad“ a tak volia SUV. Pravda je z 90% taká, že k svojej chatke by došli aj s jednotkovou octáviou na vyjazdených pneumatikách. Stále sa však jedná o módnu záležitosť a kto má SUV ten je skrátka IN. Kúpou SUV ľudia získavajú aj akýsi spoločenský status, kedy už pri debate v kaviarni zapadnú medzi svojich priateľov a známych pri hodnotení svojich SUVčiek.

Pri nevýhodách ako ťažšia ovládateľnosť, náročné parkovanie a vyššia spotreba však treba poukázať aj na pozitíva takýchto áut. Medzi výhody patrí aj vyššia bezpečnosť nakoľko SUV je ťažšie a vyššie ako klasické osobné autá.

Priplatíte si za PZP ak ste majiteľom SUV?

Jednoznačný verdikt sa v tejto otázke vyniesť nedá. Avšak na cenu PZP vplýva aj hmotnosť a výkon vozidla. Keďže je SUV robustnejšie a väčšie vozidlo jeho hmotnosť je vyššia ako pri klasickom sedane či hatchbacku. Aby ste takýto kolos dokázali rozbehnúť potrebujete preto vyšší výkon a väčší objem valcov. Čo na cenu PZP jednoznačne vplyv má. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že SUV si za PZP popýta viac peňazí. Ak Vás zaujíma presná cena za poistku pre konkrétny typ vozidla určite využite bezplatnú kalkulačku PZP a overte si PZP online. Cez portál poistit.sk sa dozviete cenu za poistenie vozidla do 5 minút. Kalkulačka je samozrejme bezplatná a nezáväzná.

30 najlepších áut v roku 2022

ADAC previedol test, v ktorom sa zameral na celkové hodnotenie áut bez ohľadu na ich zaradenie do príslušnej triedy alebo s prihliadnutím na to či sú športové alebo úžitkové. Najväčšie kritéria boli bezpečnosť, ekológia.

Na prvom mieste sa umiestnil Mercedes C 223d, na druhom vyššia trieda S 400d, tretiu priečku vzala Tesla Model X, štvorica uzatvára elektromobil od volkswagenu e-golf, do TOP 5 ešte vošlo bmw 530d. Pod ním je benzínový model bmw 520i touring teda combi. Prémiové značky pokračujú aj ďalej, teda Jaguár I-pace. Za jaguárom sa drží A8čka od Audi. Ďalej pokračujú modely od mercedesu a automobilky Volvo. Medzi neznalými automobilistami obľúbená Octavia skončila až na 17. mieste. Za ňou už je len Kia a Peugeot.

V prvých miestach sa umiestnili hlavne prémiové značky, ktorých hlavnou nevýhodou je ťažšia dostupnosť skrz ich vysokej ceny. Ak nemáte na také drahé autá je lepšie hľadať medzi ľudovými voľbami ako Peugeot, Citroen, Kia, Hyundai, Škoda, Sedan, Volkswagen a Audi.

Ušetriť môžete aj v prípade výberu správneho PZP. Neodporúčame konkrétnu poisťovňu, ale dôkladné preverenie všetkých možností od všetkých slovenských poisťovní. Urobiť tak môžete aj online cez internet, kde do PZP kalkulačky zadáte ŠPZ a zvyšok sa vypočíta automaticky a ihneď. Ak máte novšie auto alebo úplne nové bude Vás zaujímať aj havarijné poistenie. Postup je rovnaký ako pri PZP.